בנייה קלה

בנייה קלה – כי זה פשוט קל יותר

הבנייה הקלה מתאפיינת בקירות חיצוניים ומחיצות פנימיות בעלי משקל שנמוך מ- 50 קילוגרמים עבור יחידת שטח. חתכי התקרות והרצפות שוקלים פחות מ-250 קילוגרמים למ”ר. חומרי הבנייה הקלה הינם: עץ, אלומיניום, לוחות בטון, מתכת, חציר, בלוקים דבוקים, לוחות איטונג עבים ואדמה.

הבנייה הקלה קיימת מזה 40 שנה בישראל והיא נפוצה מאוד בארה”ב וברחבי אירופה. הפופולאריות הרבה שצברה שיטת הבנייה נובעת מיתרונותיה הרבים. נציין מספר יתרונות מרכזיים של בנייה קלה:

יתרון ראשון – מהירות הבנייה

המהירות בה מתבצעת הבנייה הקלה הוא היתרון הגדול ביותר שלה. מכיוון שהשלד של המבנה מיוצר במפעל – בניגוד לבנייה המסורתית שמתבצעת באתר הבנייה ניתן לבצע עבודה מדויקת מאוד והמבנה מוכן במהירות.

הן את תכנון השלד והן את תכנון החלוקה הפנימית מבצע מהנדס קונסטרוקטור מטעם החברה. לאחר אישור התוכנית אל מול הלקוח מוזמנים החומרים המתאימים אל האתר ונבנים לאחר דגימות הקרקע וחפירת יסודות מתאימים. כל עבודת המסגרות בשטח מבוצעת ע”י מסגרים של החברה שהינם בעלי ניסיון עשיר בבנייה הפרטית והמתועשת. כל עבודת הבנייה בשטח מסונכרנת בקפידה בין כל בעלי המקצוע המעורבים; מסגר, אינסטלטור, חשמלאי, גגנים אדריכל ומהנדס לשם קבלת תוצאה מהירה ומושלמת.

יתרון שני – בידוד טרמי

מאחר ובקונסטרוקציה זו קיימים חללים הניתנים למילוי בחומרי בידוד ואקוסטיקה. ניתן לבודד את הבית בצורה הרבה יותר אפקטיבית לעומת הבנייה המסורתית ובכך לחסוך משמעותית בעלויות אנרגיה לא מבוטלות.

על בנייה קלה ויתרונותיה

בעשור האחרון גם הציבור הישראלי מתחיל להיפתח לשיטות בניה קלה למגורים במקום שיטות בניה מקובלות וישנות באמצעות בלוקים ובטון. חברת פיתוחי חותם מעניקה שירותי בניה קלה ירוקה ומתקדמת המבוססת על תכנון אדריכלי חדשני, ומסופקת עם הליכי בניה וגימור איכותיים, מדויקים ומהירים במיוחד.

משמעותה של בניה קלה

מאחורי המונח בנייה קלה עומדות שיטות בניה שונות המתוכננות על בסיס של שלד יחסית קל משקל. לא אחת השלד מורכב מחלקים מודולאריים שניתנים להרכבה מראש ומובילים להרכבה באתר הבניה עצמו. שיטות בניה אלו נפוצות כבר שנים רבות במדינות מתקדמות רבות ברחבי העולם ולאחרונה גם חדרו לישראל. הן מכונות גם בניה אקולוגית או ירוקה בהיותן ידידותיות ומתחשבות בסביבתן.

היתרונות של בנייה קלה

בחירה בשיטת בנייה קלה לצורכי מגורים מעניקה קשת רחבה של יתרונות. העיקריים שבהם הינם:

 

  • גמישות רבה יותר בתכנון אדריכלי של המבנה המאפשר לתכנן מבנים חכמים, ירוקים, יעילים, מדיוקים וחסכוניים במיוחד, שנוח ונעים לחיות בהם.
  • בניה ירוקה – בניה קלה היא גם שם נרדף עבור בנייה ירוקה שהינה ידידותית לסביבה בכל שלביה, מחומרי גלם אקולוגיים, ממוחזרים או ניתנים למחזור, להליכי הבניה עצמם ועד למבנה הסופי המנצל באופן מיטבי משאבים ברי קיימא.
  • בניה מהירה – השיטות היעילות מאחורי בנייתם הקלה של בתים מקצרות באופן משמעותי הליכי בניה, בייחוד בכל הקשור לשלד המבנה, מחודשים ארוכים ושנים לחודשים ואף שבועות בודדים.
  • תוספות בניה – בבניה קלה הרבה יותר פשוט לתכנן ולהקים תוספות בניה שונות כדוגמת בניה קלה על הגג של עוד חדר.
  • מגוון אפשרויות בניה – בעזרת שיטות בניה קלות ניתן לתכנן ולבנות מגוון סוגי מבנים לרבות בניה קלה לצורכי תעשייה ולמרכזי מסחר, בניה קלה בית פרטי, לדירות ולבנייני משרדים.
  • חיסכון אנרגטי – בבניה קלה מתכננים את הבידוד התרמי של המבנה, כיווני אור ואוויר באופן נכון וחכם, המוביל לחסכון מהותי בהוצאות חשמל לצורכי תאורה, הסקה ומיזוג.
  • עלויות – במרבית המקרים גובים עבור בניה קלה מחיר דומה לעלות בניה קונבנציונאלית. יחד עם זאת אם לוקחים בחשבון קיצור הליכי בנייה לצד חיסכון עתידי בהוצאות אנרגטיות שוטפות.

 

יתרון שלישי – רמת הגימור

עלות הבנייה הקלה נמוכה הרבה יותר מעלות הבנייה המסורתית, הסיבה לכך היא הזמן הקצר בו מתבצעת הבנייה. מכיוון שזמן הבנייה קצר יותר יש צורך בפחות כוח אדם. כמו כן, אין צורך לבצע הרחבות. סיבה נוספת לעלויות הנמוכות (באופן יחסי) היא עצם העובדה שהבנייה הקלה מבודדת יותר ולכן הוצאות החימום והקירור יורדות. כמו כן, הבנייה מגיעה עם אחריות של עשור על החומרים.

יתרון שלישי – שמירה על הסביבה

הבנייה הקלה משאירה פחות אבק מהבנייה המסורתית, פחות מזהמת את האוויר, אינה דורשת שימוש בכלי עבודה כבדים ואינה דורשת עבודה של פועלים רבים כך שכמות הפסולת קטנה באופן יחסי לבנייה המסורתית. נוסף על כך ניתן להמשיך את העבודה בתוך המבנה.

מתעניינים בבנייה קלה? צרו אתנו קשר ונשמח לסייע לכם