השבחת נכסים

מה זה השבחת נכסים?

השבחת נכסים היא שם כולל למגוון פעולות שיפוץ שמטרתן להעלות את ערך הנדל”ן, בין שהוא מיועד למכירה, להשכרה לטווח קצר או ארוך או אף למגורים. את הנכס ניתן להשביח באמצעות פעולות שונות, החל משדרוג קוסמטי לדירה ועד לעבודות שיפוץ, בנייה והרחבה מסיביות.

הוספת חדר או מרפסת, חלוקה מחודשת של החלל, הוספת חדר שירותים, החלפת ריצוף, צביעת קירות, בניית דק ואו פרגולה, החלפה או שדרוג של המטבח או של כלים סניטריים, שיפור וחידוש תשתיות, החלפת גופי תאורה, תיקון גגות ועוד, כל אלה ועוד הן כמה מהפעולות הנכללות תחת הקטגוריה של השבחת נכסים.

אם היא מתוכננת ומבוצעת בידיים מקצועיות, תוכנית ההשבחה יכולות להעלות משמעותית את ערך הנכס ולהפוך אותו לאטרקטיבי יותר עבור קונים או שוכרים.

מה צריך לקחת בחשבון כששוקלים להשביח את הנכס?

כאמור, השבחת הנכס משתנה בהתאם לנתונים ההתחלתיים של הנכס, מטרות השיפוץ והיקפו, גודל התקציב ועוד שורה ארוכה של פרמטרים ומשתנים. כך לדוגמה, אם משביחים בית פרטי לקראת מכירה יש לתכנן מרחב מרווח, ניטרלי ונטול אמירה אישית, ובכך להבטיח שמספר רב יותר של אנשים ימצאו את הנכס מתאים לצורכיהם. אם, לעומת זאת, משביחים את הדירה כדי להשכיר אותה לטווח קצר, חשוב לעצב את החלל באופן נעים ומזמין, ולגרום למבקרים תחושה של שייכות וביתיות.

בתור התחלה, כדאי לנתח את פוטנציאל הרווח בנכס לפי המיקום שלו, ערך נכסים באזור ומידת הביקוש לנכסים דומים בסביבה. בנוסף, ערך הנכס מושפע גם מתוכניות תב”ע עתידיות המתוכננות בנכס או בשכנות לו, תוכניות אלה יכולות להוריד או להעלות את מחירו.

כמו כן, יש להעריך את מחיר הנכס בעזרת שמאי, לשקלל את עלות עבודות ההשבחה ולהעריך את שווי הנכס לאחר מכן ואת פוטנציאל הרווח הצפוי מהשכרתו או ממכירתו לאחר שדרוגו או הרחבתו.

בנוסף, חשוב לוודא כי לחברה הקבלנית יש הניסיון והידע הנדרשים בהשבחת נכסים ובתחום השיפוצים הרצוי.

סוגים שונים של השבחת נכסים

השבחת נכסים באמצעות תוספות בנייה

תוספת בנייה היא אחת הדרכים היעילות להשביח נכס. תוספות הבנייה יכולות לכלול הוספה של חדר, בניית מרפסת או בנייה על הגג. תוספות אלו מגדילות את שטח הנכס, ובכך מעלות את ערך הנכס ולא אחת גם תורמות להגדלת הביקוש עבורו. בשל כך, בעלי נכסים רבים בישראל מבקשים לנצל את זכויות הבנייה בנכסיהם גם אם הם עומדים לפני מכירה.

אם לנכס יש זכויות בנייה, מומלץ להגיש בקשה להיתרי בנייה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה המלווה בתוכנית אדריכלית ואישורים נוספים. במקרים רבים אפשר להוסיף תוספות בנייה באמצעות בנייה קלה. שיטת הבנייה הקלה יכולה לייעל, להוזיל ולקצר את התהליך.

תוספות בנייה על הגג

עוד דרך להשביח את ערך הבית או הדירה היא באמצעות בניית תוספת בנייה על הגג. תוספות מסוג זה מצריכות השקעה נמוכה יחסית, אבל יכולות להעלות באופן ניכר את ערך הנכס. לביצוע עבודות הבנייה עצמן חשוב לשכור את שירותיה של חברה מקצועית המספקת שירותי קבלן מפתח מלאים עבור כל צורכי ההרחבה לרבות עבודות חשמל, אינסטלציה, ריצוף, צביעה, פרזול וגימור. כמו כן חשוב שאת העבודות ילווה מהנדס. ליווי זה מבטיח עמידה בכל דרישות החוק והבטיחות.

שדרוג קוסמטי של דירות

בהרבה מקרים אפשר להסתפק בשדרוג קוסמטי של הנכס לפני מכירה או השכרה. הקטגוריה של “שדרוג קוסמטי” מורכבת ממגוון פעולות שיפוץ במרמות מורכבות שונות, בהן צביעת קירות, החלפת דלתות, חלונות ותריסים, החלפת ארונות מטבח, הוספת נקודות חשמל ושקעים, התקנת גופי תאורה, ועוד. שיפור כללי של חזות הדירה והצגתה בפני רוכשים כשהיא נקייה ונעימה תתרום גם היא לאטרקטיביות של הנכס בעיני רוכשים ושוכרים פוטנציאליים.

השבחת נכס באמצעות פיתוח הגינה והמרחב החיצוני

נוסף על הרחבת הבית ושיפוצו, כדאי גם להשקיע בשדרוג חזות המרחב חיצוני בין שמדובר בגג, חצר או מרפסות. בין היתר ניתן לשדרג חללים אלו על ידי עיבוד הגינה ושתילת צמחים, ארגון מערכת השקיה, סידור תשתיות תאורה, סידור שבילים, בניית דק והתקנת פרגולה.

 

חברת פיתוחי חותם בע”מ, קבלני בנייה, שלד, גמר, פיתוח וגגות מורשים, מספקת ללקוחותיה עבודות בנייה ושיפוצים למטרות השבחת נכסים. העבודות נעשות בכל רחבי הארץ ובעבור כל סוגי הנכסים לרבות שיפוץ בניינים, מבני מסחר, דירות ובתים פרטיים. עבודות השיפוץ מבוצעות בסטנדרטים גבוהים ביותר על ידי צוות מקצועי מקיף, בליווי וייעוץ אדריכלי והנדסי ובעזרת ציוד וחומרים איכותיים ומתקדמים. כמו כן, החברה מקפידה על עמידה בלוחות זמנים ועל הצעת מחירים משתלמים במיוחד.