בנייה קלה - כאשר המגמות משתלבות

בעידן הנוכחי של שינוי האקלים, ולנוכח המחסור הגובר והולך של משאבים וחומרי גלם, חומרי בנייה קלים עשויים להיות תרומה חשובה לבנייה בת-קיימא, בין אם מדובר על בניית מטוסים, ייצור כלי רכב מתקדמים, הקמת תחנות כוח המופעלות על ידי רוח, או בנייה של בתי מגורים.

מטרת הבנייה הקלה היא לחסוך בחומרי גלם, באנרגיה ובעלויות. בנוסף, בנייה קלה מפחיתה את השימוש בחומרי בניין עד למינימום. (עם זאת, המערכת כולה חייבת להיות מסוגלת לעמוד בדרישות באשר לנוקשות, כוח ויציבות דינמית לכל אורך חיי הבית).

הרעיון הכללי של בנייה קלה – של בית פרטי, מחסן או עליית גג – אינו חדש. ישנם האומרים כי כל תנופת הקמת הפרברים בארה"ב במחצית השניה של המאה שעברה לא היתה מתאפשרת ללא הטכנולוגיה של הבנייה הקלה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הופיעו חומרי בנייה חדשים וחדשניים בשוק הבנייה הקלה, אשר תרמו לשילוב בין המגמה של בנייה קלה מסיבות של חיסכון, למגמה של צמצום ההשפעה הסביבתית.

רק כדי לסבר את האוזן, נזכיר כי בארה"ב לבדה, הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) מעריכה כי בתים ומבנים אחראים ל – 39% מסך צריכת האנרגיה,  68% מסך צריכת החשמל,  38% מפליטת הפחמן הדו-חמצני, ול – 12% מסך צריכת המים.

נתונים אלה יצרו קרקע נוחה לשילוב בין המגמות במטרה להשתמש בחומרים שאינם מבזבזים משאבים טבעיים, למזער זיהום סביבתי וליצור סביבה בריאה ולא מסוכנת.

היכן משתלבות המגמות?

מבחינת חומרי הבניין – בשנים עברו העץ לסוגיו היה חומר הבנייה הפופולרי ביותר לבנייה קלה של בתים פרטיים או בהרחבת בתים בפרברים למשל. העץ היה משאב זול בארצות מיוערות, כמו בצפון אמריקה, אבל הביא לתופעה של כריתת יערות מסיבית. כיום, עם עליית המודעות והרגישות לסביבה ולשינויי האקלים, עלה הצורך בחומרים אלטרנטיביים.

חומרים אלה כוללים בין השאר:

קורות אלומיניום ופלדה מגולוונת – אותן ניתן לשלב בהקמת שלד מבנה ובבניית המסגרות השונות.

פלטות טרומיות מסוגים שונים:

פלטות גבס – מיוצרות מראש במפעל ומגיעות מוכנות להרכבה. פלטות אלה מיועדות לשימוש פנימי בלבד. חלקן עמידות בפני אש, חלקן נגד נזקי מים.

פלטות בטון – מיוצרות מראש במפעל ומגיעות מוכנות להרכבה. אלה מתאימות לבנייה חיצונית ופנימית כאחד. קיימים מספר סוגים, אשר נבדלים ברמות הגמישות והקשיחות.

בד בטון – בד מוספג בבטון. לוח כזה הוא גמיש, חזק ועמיד בפני מים ואש. בנוסף, משקלו נמוך משמעותית מלוחות בטון יצוק רגילים ותוחלת החיים ארוכה במידה ניכרת.

פוליסטירן – חומר בידוד מעולה ורב שימושי. ניתן אף לבנות ממנו בלוקים ולעצב את החומר כראות עיניו של הלקוח.

החומרים הללו תורמים לבנייה קלה וידידותית לסביבה במספר היבטים:

בנייה קלה – החומרים הקלים מייתרים את הצורך בבנייה כבדה אשר דורשת חפירת יסודות ופתיחת אתר בנייה על כל המשתמע מכך: חפירה וקידוחים, הובלה, רעש וכו'.

בנייה מהירה – חומרים אלה מאפשרים בנייה מהירה תוך צמצום עלויות ומינימום נוכחות של צוותים ומכונות.

בנייה מבודדת – הבנייה הקלה מבודדת היטב וזהו שיקול חשוב, בעיקר בתקופה של תנודות אקלים קיצוניות. הבידוד מושג על ידי מילוי מבודד בין הקורות של חומרי בידוד מתקדמים כמו צמר זכוכית וצמר סלעים, בטון מוקצף, פלטות איטונג וכד'. בידוד זה מציע הן נוחות והן חיסכון בחשבון החשמל.

בנייה ידידותית לסביבה – מצד אחד, חומרים אלה ניתנים למחזור מלא, ומצד שני, עקב העובדה שהם מיוצרים במפעל, הם אינם כרוכים בכריתת יערות, וכן אינם יוצרים כמויות גדולות של פסולת באתר הבנייה.