שיפוצים בבניין משותף

שיפוץ בניין הוא צמד מילים שלרוב מעלה אסוציאציות של סחבת, ביורוקרטיה, עומס רגשי, הוצאות כספיות גדולות, וכמובן הרבה סבלנות. אבל כיום שיפוץ בניינים לא חייב להיות כך. אפשר לנהל את התהליך באופן מסודר ויזום, כך שיהיה גם יעיל וחסכוני, וגם יוביל לתוצאה שתשביע את רצון הדיירים ותעלה את ערך הנכסים של בעלי הדירות.

למה כדאי להשקיע בשיפוץ בניין משותף ?

גם אם מדובר בשיפוץ חיצוני בלבד של הבניין (מה שמכונה שיפוץ מעטפת או שיפוץ קוסמטי), השיפוץ מעניק לבית מספר יתרונות מהותיים מעבר ליתרונות האסתטיים של נראות ושיפור חזות הבניין.

היתרונות שבשיפוץ בניינים משותפים:

שיפור התחזוקה השוטפת של הבניין.

חיסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה – בזכות שיפור ומודרניזציה של האיטום והבידוד של דירות הבניין.

העלאת ערך הנכס, בין שממשיכים לגור בו או שמייעדים אותו למכירה או להשכרה. ההערכה המקובלת היא ששיפוץ מעלה את ערך הנכס בטווח שבין 7% ל -20%. (כמובן, ישנם משתנים נוספים אשר משפיעים על ערך הנכס).

חשוב לציין כי אם המבנים במצב תחזוקתי רעוע ואף מסוכנים לציבור, לרשות מקומית ישנה הזכות להתערב ולחייב דיירים לשפץ את הבניין.

המסלול הביורוקרטי בדרך לשיפוץ הבניין

באופן כללי שיפוץ הוא פרויקט מורכב, בין שמדובר על שיפוץ דירה או שיפוץ חזית בניין מגורים משותף, לכן חשוב להתחיל אותו באופן שיטתי ומסודר.

מהבחינה החוקית ישנם מספר שלבים שחייבים לבצע לפני תחילת העבודות בשטח:

הסכמת הדיירים – חייבים לכנס אסיפת דיירים כדי לקבל החלטה בנוגע לשיפוץ בניין, מאחר שהדבר נוגע בכולם. מבחינה חוקית נדרשת הסכמה של 50% מהדיירים כדי לקדם את השיפוץ. במקרה של שכנים "סרבנים", כדאי לנסות להסביר את היתרונות, וכמו כן לציין כי תקדימים משפטיים מוכיחים כי אם יפנו לערכאות, סיכוייהם לזכות במשפט אינם גבוהים.

היתרי בנייה – כידוע, חייבים לקבל היתר בנייה כאשר רוצים לבנות בית חדש או כדי לבנות תוספות לבניין קיים. יש צורך בהיתר גם במקרה של שיפוץ חזית בניין משום שמדובר בקיר חיצוני אשר משפיע על חזות היישוב. את הבקשה להיתר יש להגיש לוועדה המקומית, והיא צריכה לכלול תוכנית אדריכלית המתארת את כל ההיבטים של השיפוץ המתוכנן. בהתאם לסוג והיקף העבודה, הוועדה יכולה לדרוש מסמכים נוספים מעבר לתוכנית הבנייה, בהם חתימות בעלי הזכויות או הדיירים, נסח טאבו מעודכן, אישורי סניטציה, אישורים מחברת חשמל, מכבי אש וכדומה.

איך לבחור קבלן או חברה לשיפוץ בניינים?

אחת השיטות האמינות לבחירת קבלן ביצוע היא דרך המלצות של לקוחות מרוצים, כולל צפייה בתמונות של בניינים ששופצו על ידו ואף סיור באתרים שבהם עבד הקבלן בחברה. אבל התרשמות אינה מספיקה; יש להקפיד לחתום על חוזה מפורט, ומומלץ להיעזר בשירותים של עורך דין המתמחה בתחום. החוזה אמור לפרט בצורה ברורה ומפורשת את הנושאים הבאים:

  • הוכחה לאיכות העבודה שהקבלן מתחייב לבצע;
  • התחייבות של הקבלן להעסקת עובדים מורשים;
  • הוכחת ביטוח של הקבלן;
  • פירוט מדויק ככל האפשר של כל ההיבטים של השיפוץ;
  • אחריות מקצועית על העבודה עד אחרי המסירה;
  • פירוט עלויות (כולל כתב כמויות בתור בסיס);
  • לוח זמנים מפורט לביצוע העבודות (כולל סנקציות ופיצויים במקרה של חריגה);
  • לוח מועדי תשלום (בכפוף להתקדמות העבודות).

החדשות הטובות

בשנים האחרונות חלה התקדמות בשיטות, בחומרים ובכלים המשמשים לשיפוץ בניינים. קבלני שיפוץ כיום משתמשים בחומרים איכותיים אשר מבטיחים איכות גבוהה לאורך זמן.

כמו כן, ישנם קבלנים שמשתמשים בכלים חדישים כגון מנופים עצמאיים או סנפלינג אשר מאפשרים עבודה בגובה ללא שימוש בפיגומים. טכנולוגיה זו מוזילה משמעותית את הפרויקט בכך שהיא חוסכת את שלב הקמת הפיגומים, מקצרת ומוזילה באופן משמעותי את כל תהליך השיפוץ, ואף משפרת את איכות החיים של הדיירים בזמן עבודות השיפוץ.

לחברת פיתוחי חותם יש ידע וניסיון רב בשיפוץ בניינים משותפים. אנחנו מבצעים את עבודות השיפוץ במקצועיות, עם ליווי של מנהל פרויקט בכל זמן העבודה, תוך שימוש בשיטות, חומרים וכלים מתקדמים ואיכותיים. אנחנו מקפידים על עיטוף חלונות הבניין בזמן השיפוץ כדי להגן על דירות הדיירים מפני חדירת אבק ורעש. כמו כן, אנחנו משתמשים באמצעות מנופים עצמאיים וללא פיגומים, וכל אתר הבנייה מקופל בסוף כל יום עבודה כדי לא לפגוע בשגרת חייהם של הדיירים בזמן השיפוץ. בנוסף, אנחנו מקפידים על עמידה בלוחות הזמנים ובכללי הבטיחות ועל מחירים הוגנים.

מעוניינים לשפץ את הבניין המשתוף? צרו איתנו קשר למידע נוסף ולהצעת מחיר.