שיפוץ לובי בניין: מחזירים אהבה למבואה

ישראלים רבים מתגוררים בדירות מושקעות ומעוצבות להפליא שהסגנון האישי וטביעת האצבע של הדיירים ניכרים בהן. רבים מאיתנו משקיעים תשומת לב רבה ולא מעט כסף ואנרגיה בעיצוב החלל הביתי שלנו ומבינים שדירה מוזנחת ולא מתוחזקת כראוי, פוגעת בסופו של דבר באיכות החיים שלנו. למרבה הפלא, דירות רבות מספור בישראל, שיכלו בקלות לככב בכתבי עת של עיצוב פנים, ממוקמות במבנים עם לובי מוזנח ומיושן.

הניגוד החריף בין מראה ומצב התחזוקה של הלובי למראה ומצב התחזוקה של הדירות, צורם במיוחד כשנכנסים לעובי הקורה ומבינים שלא תמיד צריך להפוך עולמות כדי לשדרג את מראה הלובי מן הקצה אל הקצה.  

במה כרוך שיפוץ של לובי בבניין משותף?

בתחום השיפוצים באופן כללי ובשיפוץ של לובי בבניין משותף באופן ספציפי אין שני פרויקטים זהים. הכוונה היא לכך שהשיפוץ עשוי לכלול מגוון שילובים של אלמנטים שונים, שעליהם צריכים להחליט רוב הדיירים המתגוררים במבנה. רק כדי לסבר את האוזן, נציין כי פרויקט השיפוץ של הלובי יכול לכלול כל אחד מהאלמנטים הבאים:

·         החלפת גופי התאורה הקיימים בגופי תאורה חדשים ו/או הוספת גופי תאורה.

·         סיוד או צביעת הקירות (כיום ישנם גם אמנים המתמחים בציורי קיר בבניינים משותפים).

·         חידוש ארונות החשמל או התקנת ארונות חשמל חדשים ותקינים.

·         החלפת תיבות הדואר בתיבות דואר בעיצוב מודרני.

·         החלפת הדלת של הלובי בדלת מודרנית או הוספת מנגנון נעילה חדיש לדלת הכניסה לבניין.

·         הוספת אלמנטים דקורטיביים ופרקטיים שונים כמו לוח מודעות, מראה גדולה או עציצים.

·         תיקון או החלפת הריצוף או חיפוי הקיר.

מה העלות המשוערת של פרויקט שיפוץ לובי בבניין?

אם כבר נכוויתם בעבר מפרויקט שיפוץ בבניין משותף, נדגיש שוב כי לא כל שיפוץ צריך להפוך לפרויקט מפלצתי, מורכב, ממושך ויקר. ועל אחת כמה וכמה, כשמדובר בשיפוץ המבואה בלבד. אז נכון, אם השיפוץ יכלול הקמת בריכת נוי עם דגים וצמחי מים, התקנת נברשות קריסטל יוקרתיות והרחבה משמעותית של הלובי ושביל הגישה אליו, רוב הסיכויים שתצטרכו להיפרד מסכום לא מבוטל של כסף. אך בפועל ניתן בהחלט לשדרג באופן משמעותי את מצב ומראה הלובי, גם בתקציב צנוע מאוד.

כך לדוגמה פרויקט הכולל שדרוג של גופי התאורה בלובי, הוספת עציצים וסיוד הקירות, יכול להסתכם בתוספת חד-פעמית של כמה עשרות שקלים בלבד לדמי ועד הבית (לכל דייר). בהקשר זה יש לציין כי ברוב המקרים ההחלטה על ביצוע השיפוץ ועל הרכב הפרויקט, לא צריכה לקבל את אישורם של כל הדיירים: בדרך כלל די בכך שרוב הדיירים יאשרו את הפרויקט, בשביל שניתן יהיה להוציא אותו לפועל.   

הרווח כולו של כולם

באופן כללי ניתן לקבוע כי פרויקט של שיפוץ לובי בבניין משותף הוא לרוב פרויקט לא מורכב במיוחד, במיוחד בהשוואה לפרויקטים דומים של שיפוץ בניינים, העשויים לכלול למשל הרחבה של הבניין, תוספת קומות, תוספת מעלית וכיו”ב. למעשה כל עוד הפרויקט כולל שיפוץ בלבד ולא הרחבה של הלובי לצורך העניין, אין אפילו צורך להצטייד באישורי בנייה. יחד עם זאת, ההשקעה החד-פעמית בהחלט משתלמת בטווח הרחוק.

זאת כיוון ששיפוץ הלובי משפיע משמעותית על ערך הנכסים בבניין, כשבממוצע מדובר על תוספת של כחמישה אחוזים לערך הדירה. זאת כמובן מבלי להזכיר את העובדה שלובי מטופח, מואר ומעוצב, משרה על העוברים בו תחושה נעימה בכניסתם ובצאתם מהמבנה. יתרה מכך, לובי מוזנח ולא מתוחזק הוא לא רק לובי מכוער. במקרים החמורים ביותר מדובר גם בלובי מסוכן: במיוחד במקרים שבהם חיפוי הקיר רופף, חוטי החשמל חשופים והמרצפות שבורות. קחו זאת לתשומת לבכם.