שיפוץ עליית גג

שיפוץ עליית גג

שיפוץ עליית גג שהחלטתם להשמיש אותה למגורים או לשפר את מצבה לאחר שכבר הסבתם את החלל שלה למטרה אחרת הוא תהליך שדור שתכנון והקצאת משאבים. יש לחשוב היטב על כל המטרות שלכם ולהתאים להן את השיפוצים הנדרשים על מנת ליהנות מעליית הגג שלכם כפי שרציתם. חשוב לזכור כי בכל מקרה שיפוץ עליית גג עלויות נגזרות ממטרות השיפוץ ומהחומרים שתשמשו בהם וככל שהוא יהיה מקיף יותר כך גם העלויות יגדלו. עם זאת, גם אם התקציב שלכם מוגבל יש בכל זאת דברים שלא כדאי להתפשר עליהם כמו שיפוץ תשתיות בסיסי כדי שלא תצטרכו לשלם על כך אחר כך בתיקונים ובהחלפת אלמנטים שונים שמצבם הידרדר בגלל חיסכון באיטום או בבניית יסודות אחרים.

תכנון השיפוץ – מטרות ובדיקת מצב

השלב הראשון של כל שיפוץ עליית גג הוא תכנון המטרות שלכם בשיפוץ ובדיקת המצב של עליית הגג, התכנית האדריכלית וההנדסית כדי לוודא שהיא יכולה לתמוך ברצון שלכם לשפץ למטרה מסוימת זאת. לדוגמה, אם התכוונתם לבנות בעליית הגג יחידת דיור למטרת השכרה או לדור ההמשך שלכם, בדקו אם הגג נבנה מלכתחילה בצורה כזאת שמאפשרת לבנות שם יחידת דיור מבלי להעמיס על הקירות והיסודות את המשקל של כל מה שיתווסף. כמו כן, חשבו על כך שלפעמים יש צורך בבניית מדרגות חדשות מבפנים או מבחוץ ויש לוודא שזה פשרי אצלכם, כמו גם תוספת של מרפסת או כל מוטיב אחר בבנייה. מצב הגג מחייב גם שהוא יהיה תקין ולא הייתה כל בעיה של חדירת לחות בגלל איטום או בעיות ברעפים, כי במקרה כזה יהיה צורך בהחלפת חלק מהקורות או כולן וגם איטום חדש לגמרי או אפילו תיקון רעפים.

תכנון ושיפוץ הגישה לעליית הגג

שיפוץ עליית הגג מחייב גם היערכות של כל הבית במיוחד אם מרחיבים את הבנייה לשינוי והחלפת הגישה לעליית הגג. כאשר החלל בעליית הגג הופך להיות לחדר נוסף בבית יש לתכנן את הנגישות מחדש לעליית הגג, כך שתהיה בטיחותית ונוחה לשימוש. ברוב המקרים, גם אם אין מדובר ביחידת דיור נוספת, נוטים להזניח את הנוחות של הנגישות וזהו שיקול מוטעה. צריך לקחת בחשבון שאם מחליטים לגור בבית הזה מבלי לגור בו הגיל עושה את שלו ובמוקדם או במאוחר תצטרכו להקל על עצמכם בגיל מבוגר את הגישה הבטוחה לגג, מבלי לעשות תאונות. בטיחות הכרחית גם במקרה של ילדים קטנים בבית משום שהם נוטים לרוץ לכל מקום מבלי לבדוק אותו ולכן חשוב גם לדעת אם אתם מתכוונים לחסום את המדרגות. בכל מקרה, ההשקעה שלכם בנגישות היא זאת שנגזרת מהגדרת מטרת השיפוץ.

נגישות במדרגות נוחות

מדרגות לעליית גג

במקרה של יחידת דיור למגורים שבונים בשיפוץ עליית הגג, אפשר לשקול בניית מדרגות חיצוניות שיאפשרו לדיירים יותר פרטיות וימנעו את הצורך לגשת לשם מתוך הבית הראשי. בתכנון מוקדם עם האדריכל ובדיקת האפשרויות שלכם מומלץ מאוד לשקול גם את זה. אם כבר קיימות מדרגות לעליית הגג יש לבדוק את התקינות שלהן והאם הן סובלות מבלאי שהופך אותן לסכנה בטיחותית ולתכנן חדשות ונוחות יותר. יש אפשרויות רבות בימינו וכולן יצירתיות, השאלה היא רק האם הן מתאימות לטווח הרחוק ויעזרו לנצל את עליית הגג בצורה המיטבית. שיפוץ עליית גג עלויות בניית המדרגות חייבות להתייחס לחומר שממנו עשויות המדרגות – יציקה ובנייה, מדרגות מתכת תלויות, מדרגות צפות עם הרבה זכוכית מחוסמת ומעקה אלומיניום או מדרגות עץ.

בטיחות שיפוץ עליית הגג

בטיחות השיפוץ כולל בתוכו סעיפים רבים מלבד המדרגות והמעקות שחובה להתקין להן. אי אפשר להתקין מדרגות ללא מעקה וזה מסוכן, ולכן חשוב לקחת בחשבון את העלות שלהם. רצוי שהם יהיו מאוד יציבים ולא יתחילו להתנדנד מהר מדי כדי שלא יקרסו תחת משקל הגוף. כמו כן, בטיחות כוללת גם איטום הגג לא רק כדי להגן על קירות הבית אלא גם על כל התשתיות שאתם מתכוונים להכניס לעליית הגג המשופצת במקרה כזה וזה אומר בעיקר חשמל ותקשורת. אם הכוונה היא לבנות יחידת דיור בעליית הגג או להפוך את החדר שיש שם לכזה, או לחדר טלוויזיה ומשחקי וידיאו, על אחת כמה וכמה שחשוב לוודא איטום ובידוד ולא להסתפק בעבודות מאולתרות על בסיס הקיים. יש להעביר את כל כבלי התקשורת בצורה נאותה בתוך הקירות הפנימיים והחיצוניים. זה נכון במיוחד אם עושים זאת בבנייה קלה שבה משתמשים בעיקר בקירות גבס. חשוב מאוד לוודא שהעומס של השיפוצים החדשים שיוסיפו תוספות לעליית הגג מותרים לפי המפרט ההנדסי של הגג והבית והאם צריך להוסיף חיזוקים ותמיכות, ואם אין שינוי מהותי בחלוקת המשקלים והמעמסים בגלל הבנייה החדשה.

שיפוץ עליית גג או בנייה מחדש?

אחד הנושאים המשמעותיים בכל שיפוץ עליית גג הוא התשתיות. בדרך כלל, לא עוברים בתוך החלל של הגג מתקנים וציוד חיוני, אלא אם כן מתקינים דוד שמש או מתקני אנרגיה סולארית שאתם רוצים להתקין. התשתיות כוללות לא רק חשמל ותקשורת אלא גם מים וביוב ואם אתם הופכים זאת ליחידת דיור על בעליית הגג הרי שתצטרכו גם תשתית גז, מיזוג והסקה. לכל אלה נחוצה עבודת הכנה ובחירה חכמה של כל מה שנחוץ לכם, כאשר יש היום די הרבה טכנולוגיות וחומרים חדישים ומודרניים שיכולים לשמש אתכם למטרה זאת מבלי להכביד גם על התקציב שלכם. אם מדובר בתשתיות שהיו קיימות אפשר לשדרג אותן בחומרים חדשים וצנרת ללא בלאי, ואם מדובר בהנחת תשתית חדשה יש לדאוג לתוספת איטום ובידוד על מנת להגן עליה מפני חדירת מים.
ריצוף, קירוי, חיפוי – השיפוץ המשמעותי ביותר
כשמדברים על שיפוץ עליית הגג והופכים אותה לחדר שלם או ליחידת דיור, מדברים על בניית קירות, על ריצוף ועל חיפוי שנעשים לפי המפרט ההנדסי של הבית שמאפשר את תוספת הבנייה הזאת וגם לפי הטעם והעיצוב שלכם. לא בכל דבר אפשר לתמוך, במיוחד אם מדובר בבנייה כבדה של קירות לבנים במקום קירות גבס ובנייה קלה, ולכן גם הריצוף לפעמים ייעשה מחומרים יותר קלים כמו פרקט שיונח בסוף. יש לפעמים צורך בחיזוק הרצפה שנבנית בעליית הגג משום שבמקור היא לא אמורה הייתה להיות כלל רצפה אלא תקרה שמעליה אין עומס נוסף מלבד גג הרעפים, ולכן יכול להיות שתצטרכו להוסיף עוד תמיכה בחלל הבית עצמו כדי לבנות זאת. אם כבר בניתם שם חדר והשיפוץ נועד לחידוש הריצוף והחיפוי ולחלוקה מחדש של החלל בקירות גבס, יש לכם כבר תשתית מוכנה שרק מחכה לתוספות החדשות כדי לשפר את מראה הבית.

חלונות וסקיילייט

אחד השיפוצים הכי נפוצים בשנים האחרונות הוא לפתוח חלונות בגג או להוסיף סקיילייט על מנת לשפר את התאורה ולפתוח את החדר לנוף בחוץ. זוהי תוספת שיפוץ רצינית שמשביחה את הכנס והופכת את החדרון בעליית הגג לחדר יוקרתי מאוד בזכות זאת. זה נפוץ מאוד אצל מי שמחליט לבנות שם יחידת דיור או להפוך זאת לחדר שינה למתבגרים או להורים ויש בו קסם רב. עם זאת, צריך לזכור שזה לא מתאים לכל אחד וזה מונע מעט פרטיות משום שהחדר חשוף לחוץ.