תוספת חדר - זה הזמן להוסיף עוד חדר

תמ"א 38, תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, נמצאת בכותרות בחודשים האחרונים. כל הגורמים המעורבים – יזמים, דיירים ורשויות מקומיות – אינם יודעים לאן נושבת הרוח ומה יעלה בגורל התוכנית. נכון לזמן זה מסתמן כי תוקף תמ"א 38 יפוג באוקטובר 2022, ובכך הגורמים המאשרים לקחו בחשבון את ההתנגדויות של רשויות רבות בארץ לתוכנית זו, בעיקר מהטעם שהיא מוסיפה דירות בלי להוסיף תשתיות בהתאמה.

את שלוש השנים שנותרו עד לסיום התוכנית ישקיעו משרדי הממשלה ויתר הגופים המעורבים להכנת תוכנית חדשה אשר תכלול, בין השאר, את השבת סמכויות התכנון של כל נושא ההתחדשות העירונית לידי הרשויות המקומיות.

אלו הן חדשות טובות לכל מי שמעוניין בתוספת חדר מכל סיבה שהיא: המשפחה גדלה, המחסן כבר מלא בחפצים שאי אפשר לזרוק, נוצר צורך במשרד ביתי עקב מעבר לעבודה מהבית (טרנד חם ביותר בשנים האחרונות) או כדי להשתמש בזכויות בנייה שטרם נוצלו כדי להעלות את ערך הדירה ולהשביח את הנכס.

אחד היתרונות הבולטים של תוספת חדר הוא שהתהליך כולו קל יותר ומסורבל פחות מאשר שיפוץ כל הבניין (תמ"א 38 או לחילופין פינוי-בינוי). חובה כמובן לקבל היתר בנייה מהרשות המקומית, ולבדוק על ידי מומחים האם אפשר בכלל להוסיף חדר, אך התהליך פשוט יותר.

מה השיטה המומלצת לתוספת חדר?

אחרי השגת היתרי הבנייה, מגיעים לבנייה עצמה.

בגדול ישנן שתי שיטות בניה לתוספת חדר: 

בנייה "רגילה", כלומר בלוקים מסוגים שונים – בלוק רגיל "שחור", בלוק פומיס, בלוק איטונג וכו'; 

בנייה קלה תוך שימוש בחומרים קלים יעודיים.

לבנייה קלה יתרונות רבים, בעיקר כאשר מדובר בתוספות בנייה:

עומס נמוך – הבנייה נעשית מחומרים קלים אשר אינם מעמיסים משקל עודף על התשתית הקיימת. עובדה זו מקלה ומפשטת את תהליך הוצאת היתרי הבנייה משום שהיא מייתרת את נושא חיזוק הקונסטרוקציה.

עמידה בתקנים – בנייה קלה שנעשית על ידי קבלן שלד ופיתוח מתבצעת בחומרים חדישים אשר עומדים בתקנים מחמירים של עמידות בפני אש לחות, בידוד וכו'.

בנייה קלה היא מהירה ונקייה יותר כי חלק נכבד מהמרכיבים מיוצרים מראש במפעל ועקב כך כל הפעילות באתר הבניה פשוטה יותר – וגם זולה יותר; אין ספק שהעלייה בערך הנכס באה לידי ביטוי באופן בולט יותר ביחס לעלות.

לסיכום:

לכל מי שמבקש להוסיף חדר כדי להרחיב את הבית וגם כדי להשביח את הנכס שברשותו, תוספת חדר בבנייה קלה היא פתרון אופטימלי: זול, מהיר, ומניב תוצאות במהירות.

 

עכשיו נשאר רק לפנות לחברת פיתוחי חותם משום שיש לנו ניסיון רב בכל הקשור לכל ההיבטים של תוספת בנייה.