מתי צריך לדאוג לחיזוק עמודי בניין?

אפשר לומר שחיזוק עמודי בניין נועד לטפל בשני סוגי בעיות: בעיות מהעבר ובעיות שעלולות להתעורר בעתיד. 

חיזוק עמודי בניין לטיפול בבעיות מהעבר

הרבה בנייני מגורים בישראל נבנו על עמודים, ואלה נושאים על עצמם את עומס הבניין. אבל הזמן ומזג האוויר גורמים לבלאי מצטבר. הסכנה היא שהבטון יתפורר וייסדק, הברזל שבתוכו ייחשף ויחליד, ושינויים אלה עלולים להחליש את העמודים במידה רבה. התופעה הזו היא עניין של זמן, בעיקר כמובן בבתים ישנים יותר. כאשר מופיעים סימנים ראשונים להיחלשות עמודי הבניין, מגיע השלב שצריך לטפל בבעיה ולבצע חיזוק עמודי בניין לפני שיהיה מאוחר מדי. 

חיזוק עמודי בניין למניעת בעיות בעתיד

בישראל יש רעידת אדמה כמעט בכל שלושה ימים! לרוב אלה רעידות קטנות, בעוצמה של 3 או פחות לפי סולם ריכטר המפורסם. אבל אזורנו חווה רעידות אדמה משמעותיות והרסניות בעבר. אמנם גם הגאולוגים אינם יכולים לחזות בדיוק מתי והיכן תתרחש רעידת אדמה חזקה, אבל כל הסימנים מחזקים את ההנחה שזו רק שאלה של "מתי" ולא של "אם".

ברעידת אדמה משתחררת אנרגיה רבה מאוד. חלק ממנה מתבטא בגלים סיסמיים אשר מנדנדים את כל מה שנמצא על פני השטח: בני אדם, מבנים (בתים, גשרים…), תשתיות ועוד. מרבית הבניינים מסוגלים לספוג את התנודות האנכיות, גם אם לא נבנו ותוכננו לכך מלכתחילה. הבעיה היא לגבי תנודות אופקיות. כדי לעמוד בהן יש צורך בתכנון מיוחד אשר כולל חיזוק עמודי בניין. במדינות מתוקנות, וגם בישראל, יש תקן הנדסי מיוחד לכך.

כיצד מתבצע חיזוק עמודי בניין?

ראשית חוכמה, יש לדאוג שהתהליך מתבצע על ידי חברה מקצועית כמו פיתוחי חותם, שהיא בעלת ידע וניסיון, ובלווי מהנדס בניין ומפקח בניה מומחים בתחומם.

אם הפגיעה בעמודים התגלתה בשלב מוקדם, אנשי המקצוע בדרך כלל יטפלו בקורוזיה (שִׁתּוּךְ בעברית) ובחלודה באמצעות חומרי דבק יעודיים אשר יהוו שכבת הגנה על הברזל, ועליו יבצעו תיקוני בטון וטיח.

במקרים קשים יותר, למשל כאשר הברזל עצמו חשוף וחלוד וניכרים בו כיפופים ועיוותים, התהליך מורכב יותר. לאחר שטיפה של העמודים והקירות בסביבתם מסירים את החלקים המוחלשים והרופפים, חושפים את הברזל כולו, ומסירים את השכבה שהצטברה בתהליך הקורוזיה. בהמשך לטיפול בקורוזיה באמצעות דבקים יעודיים יש צורך בעיבוי הבטון (בעזרת עבודת טפסנות) ויציקת בטון נוסף סביב העמודים המקוריים, בעובי של 10 ס"מ לפחות, מכל צד.

תהליך חיזוק עמודי בניין צריך להתבצע בדיוק מירבי, כאשר לוקחים בחשבון גורמים כמו חום ולחות, על מנת שהחלקים החדשים והישנים יתלכדו ליחידה אחת, כחלק בלתי נפרד מהבניין. 

חיזוק עמודי בניין הוא תהליך חיוני. בכל מקרה של חשד – למשל כאשר שמים לב להתקלפות טיח מהעמודים – שווה להתייעץ עם מומחים כמו חברת פיתוחי חותם, ולהתארגן לביצוע העבודה. בסופו של דבר מדובר בדיני נפשות. גם אם הבניין אינו הולך לקראת תכנית תמ"א 38, את העמודים כדאי לבדוק ולחזק.